netViz Inova - Data
   
Ak sa Váš svet nezmestí na jednu stranu
Väčšina systémov sa nedá nakresliť na jednu stranu. Najrozumnejšou cestou na zmapovanie komplexných systémov je rozdeliť ich na menšie časti (buď podľa logického charakteru, alebo fyzického - geografického rozmiestnenia) a potom znázorniť na individuálnych stránkach.

Viac stranová dokumentácia je charakteristická pre prístup netVizu. netViz Vám umožní rozložiť Váš systém na viaceré diagramy horizontálne aj vertikálne. V horizontálnom členení môžete v individuálnych schémach znázorniť napríklad mestá, potom sa vnoriť hlbšie a popísať detaily. Vo vertikálnom členení môžete dať na hierarchicky nižšie úrovne budovy, ďalej podlažia, jednotlivé miestnosti, rozvádzače, panely a ich prepoje -- úroveň detailu závisí len na Vás. Výsledkom je viacvrstvová hierarchia, ktorá odzrkadľuje skutočnú štruktúru Vášho systému.

netViz ukladá všetky súvisiace diagramy v jedinom súbore. To dovoľuje dostať sa k ľubovoľnému diagramu okamžite a podporuje integráciu grafiky a údajov v rámci všetkých stránok v projekte. Niekoľko ďalších vlastností pomáha praktickému využívaniu viacúrovňovej dokumentácie.

Prehliadač hierarchie ukazuje štruktúru diagramov celého projektu. Kliknite na názov ktoréhokoľvek diagramu a okamžite uvidíte príslušnú schému. Úrovne rozbalíte a zbalíte podobne ako v prieskumníkovi pre Windows.

Navigácia v dokumentácii s použitím Prehliadača hierarchie

Do nižšej úrovne sa taktiež dostanete poklepaním na príslušný grafický symbol.

Spoje medzi zariadeniami v rôznych diagramoch.
Viacstranová dokumentácia nastoluje otázku: Ako vytvoriť a znázorniť spoj, ktorý začína v jednom diagrame a končí v druhom? netViz má na to jedinečnú odpoveď:

  • Dedičnosť liniek dovoľuje spoju šíriť sa z rodičovského diagramu do dcérskeho digramu (na nižšej úrovni), kde je pripojený na koncové zariadenie.
  • Medzidiagramové linky vznikajú v procese tvorby spoja medzi rôznymi diagramami. Je to umožnené práve dedičnosťou liniek.

Vytvoriť medzidiagramový spoj je jednoduché: Otvorte oba diagramy, v nástrojovom paneli zvoľte typ linky, ukážte myšou na objekt v prvom diagrame, pridržte kláves CTRL a teraz stlačte ľavé tlačítko myši a ťahajte myšku na objekt v druhom diagrame a nad zvoleným objektom tlačítko myši uvoľnite. Alternatívnou metódou je pomocou menu nastaviť jednoduchú linku ako dedičnú a v príslušnom subdiagrame ju neskôr pripojiť na zvolený objekt.

Ako súčasť dedičnosti liniek netViz automaticky vytvára tzv. referenčné uzly, ktoré v lokálnom diagrame reprezentujú reálny objekt na opačnom konci medzidiagramového spoja. Aj keď vidíte len jeden z diagramov, referenčný uzol Vám presne povie, kam príslušný spoj vedie a na ktorom prvku končí. Takýmto spôsobom dedičnosť liniek štandardizuje reprezentáciu spojov medzi komponentami nachádzajúcimi sa v rôznych diagramoch.

Pohľad konektivity vypisuje zoznam všetkých spojov zvoleného objektu a identifikuje objekty na opačnom konci týchto spojov. Tento pohľad je obzvášť cenný pre vysledovanie toho, čo je ku čomu vlastne pripojené. Ak je kombinovaný s kontajnermi, tak Vám ukáže aj presné umiestnenie (napr. zvoleného portu v špecifickom paneli špecifického rozvádzača).


Pohľad konektivity ukazuje spoje medzi zariadeniami v rozličných diagramoch

Kompozitné pohľady
Môžete si myslieť, že viacúrovňová, viacstranová dokumentácia Vám naruší schopnosť vidieť "generálny výkres". netViz Vám však pomocou kompozitných pohľadov umožní vidieť viaceré diagramy z vtáčej perspektívy. Na jeho vytvorenie vyberte dva a viac diagramov, ktoré chcete mať zobrazené súčasne. Pomenujte tento pohľad a vec je hotová. Voliteľnou možnosť je zobrazenie spojov, ktoré existujú medzi zvolenými diagramami. Kompozitných pohľadov môžete vytvoriť aj viac, niekomu inému môže vyhovovať iná "vtáčia perspektíva" pohľadu na Váš projekt.


Kompozitný pohľad ukazujúci spoje medzi zariadeniami v štyroch rôznych diagramoch.

Kompozitný pohľad je dynamický, jeho skladbu a obsah môžete kedykoľvek zmeniť. Naviac, bude zrkadliť všetky zmeny, ktoré urobíte v pôvodných diagramoch.
Príklad:
Váš systém zahrňuje modulárne prepínače v rôznych mestách. Využijúc výhodu viacúrovňovej dokumentačnej schopnosti netVizu, znázorníte podrobne každý prepínač na samostatnej stránke. Aby ste videli, ako sú práve tieto štyri prepínače vzájomne prepojené, vytvoríte kompozitný pohľad, ktorý konsoliduje separátne schémy jednotlivých prepínačov v jednom pohľade. Neskôr, keď Vaša spoločnosť nainštaluje prepínač v ďalšom meste, jednoducho zaktualizujete tento kompozitný pohľad jediným príkazom.

Predbežné zobrazenie (netViz Professional) je čas šetriaca pomôcka, ktorá poskytuje dynamický predbežný náhľad diagramov. Je to rýchly spôsob ako nazrieť do diagramu a lokalizovať zariadenie alebo spoj v diagramoch, ktoré nie sú momentálne otvorené.


Kliknite na medzidiagramovú linku a Predbežné zobrazenie Vám ukáže diagramy, v ktorých sa nachádzajú jej koncové body

S otvoreným oknom Predbežného zobrazenia ukážte myškou:

  • na Referenčný uzol a uvidíte cieľový diagram v ktorom sa nachádza originálny objekt
  • na Medzidiagramovú linku a uvidíte oba diagramy, kde končí
  • na Názov v Prehliadači hierarchie a uvidíte obsah príslušného diagramu
  • na Riadok s údajmi v Pohľade konektivy, Pohľade tabuľky alebo výsledkoch Vyhľadávania a uvidíte príslušný prvok v celom jeho grafickom kontexte

Ak sa chcete presunúť do diagramu, ktorý vidíte v Prebežnom zobrazení, stačí ak naň poklepete myšou.

Dočasný pracovný priestor.
Každý projekt v netVize má zvláštnu vetvu v strome hierarchie nazvanú Dočasný pracovný priestor. Použite ju na uloženie pomocných informácií, často používanej grafiky a všetkého, čo súvisí s projektom. Táto oblasť funguje presne tak, ako ostatné časti projektu, k dispozícii sú všetky vlastnosti včítane viacúrovňového členenia.

<- späť na obsah ďalej ->
   
Dotazník | Download | Inova | netViz | Datacom | e-mail